Součástí péče o zdraví je také převzetí zodpovědnosti za sebe / své zdraví. V současné hyper-informační době je velice složité se vyznat ve všech kategoriích, které přímo či nepřímo ovlivňují zdraví každého z nás. Nikdo z nás nemůže být expert v medicíně, v chemii, v potravinách, atd.. Ale to neznamená, že by to člověk měl vzdát a nechat se unášet komfortním proudem moderní společnosti. Vždy se dá najít cesta a informace, co je zrovna pro každého jedince prospěšné, a co ne.
O tom, že naše mast Modřínové slzy obsahuje pouze přírodní komponenty, jsem již psal v předešlém článku:
Rád bych vám poskytnul jednoduchý návod, jak se vyhnout těm nejškodlivějším chemickým látkam, které se běžně vyskytují v komerčních kosmetických produktech.
Tako kontrola musí vždy začít od čtení složení produktu na etiketě, tzv. INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, v češtině Mezinárodní názvosloví kosmetických ingrediencí). Není to nic hrozného, nemusíte mít vystudovanou chemii. Stačí se seznámit s obecnými principy, které jsou tyto:
Certifikáty nám mohou pomoci s tím, kam zařadit příslušný produkt.
Délka složení produktu - čím delší složení s mnoha syntetickými komponenty nám může napovědět, že je tady něco špatně.
INCI samotné se řídí pravidlem, že látky zastoupené v produktu jsou uváděny od nejvíce zastoupené k nejméně zastoupené. To znamená, že když uvidíte nebezpečnou látku uváděnou v INCI produktu na začátku seznamu, je v produktu zastoupena ve velkém množství.
Seznámení se s kosmetickým obludáriem. Všechny tyto látky jsou určitým způsobem nebezpečné pro člověka (od podráždění pokožky až po rakovinu).
Obludárium:
Parabeny
látky končící na paraben (např. ethylparaben, propylparaben)
4-hydroxybenzoic acid a její soli
Kortikoidy
např. hydrocortison, dexamethason, triamcinolon,
Minerální oleje
Paraffinum liquidum, mineral oil, cera microcristallina
Silikonové oleje
koncovka cone (např. dimenthicone)
koncovka ane (např. polysilocane)
koncovka onol (např. dimethiconol)
Chelatační činidla
EDTA (E385) a její soli (např. disodium EDTA, trisodium EDTA)
EDTA = ethylenediaminetetraacetic acid
Glykoly
koncovka glycol (např. propylen glycol, ethylene glycol)
Alkoholy
ethanol, alcohol
SLS a SLES
SLS = sodium lauryl sulfat
SLES = sodium laureth sulfat
Ftaláty
látky končící na phthalate (např diethly phthalate)
Hliník
látky obsahující hliník = Aluminum
např. Aluminum Chlorohydrate
Tento seznam berte jako základní zjednodušení situace v kosmetickém průmyslu. Jedná se o berličku, která vám pomůže rychle posoudit produkt během pár vteřin.
Na závěr bych chtěl upozornit na jedno specifikum syntetických látek používaných v kosmetice, a to je jejich posuzování bezpečnosti. I když se u chemické látky udává, že látka je bezpečná pro lidské zdraví a může se používat v kosmetice, nesmíte zapomenout, že tyto látky jsou testovány krátkodobě a ne na lidech. Tato zjednodušující metodika experimentu má za to, že syntetické chemické látky vykazují nízkou toxicitu pro člověka a berou se jako bezpečné pro použití v kosmetických přípravcích. Kamenem úrazu u těchto látek je kumulativní efekt v lidském těle. Nikdo neví, co se stane, když se těmto látkám vystavujete po desetiletí. Proto nezapomínejte, že vy jste součástí svého vlastního experimentu, u kterého si sami volíte vstupní parametry - jídlo, kosmetika, pohyb, spánek, práce. Všechny tyto proměnné rozhodují, zda budete zdraví nebo nemocní.