top of page

Zaručená výjimečnost - Krém na ruce

Dnes se pokusíme rozebrat modelový příklad mainstreamového kosmetického výrobku (jedná se o existující produkt prodavající se na českém trhu po desítky let) určeného pro každodenní péči o vysušenou a popraskanou pokožku. Základní slogan našeho výrobku ZAručená výjimečnost zní: originální složení poskytující pokožce ochranu, pružnost, regeneraci...


Pojďme se tedy podívat na ten originál, co nám skutečně přináší.


Složení (INCI):

Petrolatum, Aqua, Lanolin, Paraffinum Liquidum, Cetearyl Alcohol, Cholesterol, Parfum, Tocopherol, Tocopheryl acetate, BHT, alpha-Isomethyl Ionone, Citronellol, Coumarin, Geraniol, Isoeugenol, Linalool, d-Limonene.


Jak číst INCI jsme si už ukázali v našem předchozím článku (Jak rozpoznat přírodní kosmetiku). Základní pravidlo je, že látky zastoupené v produktu jsou uváděny od nejvíce zastoupené k nejméně zastoupené. To znamená, že když uvidíte nebezpečnou látku uváděnou v INCI produktu na začátku seznamu, je v produktu zastoupena ve velkém množství.


Kategorie RED (Obludárium):


Hned jako první na nás mrká Petrolatum, jenž si do češtiny můžeme přeložit jako vazelína. Tato vazelína je syntetického původu, vyrobena z ropy. Vazelína sama o sobě nemá žádný lékařský účinek pouze podporuje nevysychání rány a vytvoření ochranného filmu proti průniku mikrobů, vody a vzduchu.


Ropné látky jsou nejpoužívanější surovinou pro mainstreamové kosmetické výrobky, né proto, že by měly nějaký pozitivní efekt na Vaše zdraví, ale proto, že jsou velice levné a na první pohled Vaši pokožku změkčí, pseudohydratují. Vy jako zákazník jste spokojený za rychlý efekt, pokožka Vás neškrábe a dokonce se i začne hojit.


Ale ve skutečnosti obdržíte výrobek hazardující s Vaším zdravím. Alfou i omegou používání vazelíny je její čistota. Bohužel z INCI výrobce se nedočtete stupeň očištění - zejména od polyaromatických uhlovodíků (např. naftalen, koronen, pyren, chrysen, acenaftylen, acenaften, fluoren, fenantren a spousty dalších). Docela nadupané obludárium. Společný efekt těchto aromátu je karcinogenNost. V kosmetickém průmyslu by se měla používat pouze tzV. lékařská forma vazelíny, jež je nejčistší formou splňující limity pro koncentraci nežádoucích vedlejších komponent. To znamená, že vazelína obsahuje velice malé zastoupení látek z Obludária. Ale nezapomínejte na kumulativní efekt.


Naším dalším zástupcem ropné lobby v kosmetice je Paraffinum Liquidum, česky minerální olej. Ten je problematický hlavně kvůli tomu, že vytváří na kůži neprodyšný film, znemožňuje pokožce, aby volně dýchala. Díky tomu se pak následně zablokuje přirozená schopnost kůže odvádět škodliviny a vzniknou podmínky pro vznik zánětlivých ložisek.


Parfum neboli Parfém je vonná látka, která dodává výrobkům charakteristickou vůni. Nemá však žádný funkční účel. Ne vždy lze bezpečně určit, zda je Parfém čistě syntetického nebo přírodního původu. Může se jednat o směsi, které pochází z různých zdrojů a jsou spojeny, aby vytvořily určitý vonný celek. Pokud se jedná o syntetickou formu, tak se jedná o produkt petrochemického průmyslu.


Alpha-Isomethyl Ionone je syntetická parfemační látka. Figuruje na seznamu 26 nejznámějších alergenů a může, tedy u citlivějších osob, mít alergenní potenciál 1.


Posledním dnešním zástupcem obludária je BHT, neboli Butylated hydroxytoluene. Jedná se o syntetický antioxidant vyrobený z ropy. Studiemi na zvířatech bylo totiž dokázáno, že látka může způsobovat řadu poruch - toxické účinky na játra, ledviny, plíce, vaječníky. Podle organizace IARC je tato látka prokázaný zvířecí karcinogen. Mnoha organizacemi je doporučováno vyhýbat se této látce 2. U citlivých jedinců může látka vyvolat alergické reakce - kopřivku, ekzémy, apod.


Po přečtení složení našeho modelového přípravku můžeme s nadsázkou říct, že litr nafty pro Vás bude levnější alternativa se stejným účinkem na vaši pokožku.


Kategorie FIALOVÁ:


Tato kategorie je zajímavá tím, že většina fialových látek uvedených v našem názorném Složení je syntetického původu. Jak to můžeme poznat? Látky jako Citronellol, Coumarin, Geraniol, atd. jsou přirozenou součástí éterických olejů. Pokud kosmetika obsahuje éterický olej tak na konci INCI musí být uvedené látky typu Geraniol z důvodu možného alergenního potenciálu u citlivějších osob, zaznamenána v případě, že její koncentrace překračuje 0,001 % v přípravcích, které se neoplachují a 0,01 % v přípravcích, které se oplachují 3. V našem případě nemáme žádný éterický olej v seznamu ingrediencí. Z toho nám jednoznačně vyplÝvá, že se jedná o syntetické formy těchto látek.


Tyto látky nejsou z pohledu evropské legislativy nebezpečné, ale vyvstávají nám zde 2 problémy: a) Komplexnost látek a b) Syntetické formy látek. Tyto témata jsou velice nosné, a proto si je rozebereme v samostatných článcích.


Kategorie ZELENÁ:


Této kategorii nemáme co vytknout. Jedná se o přírodní látky, které jsou bezpečné pro kosmetické použití. Maximálně můžete mít výhradu, že se jedná o látky živočišného původu.


Nakonec je to jen na Vás, pokud se rozhodnete používat kosmetické výrobky. Jedno namazání Vám nic neudělá. Ale představte si jaké množství těchto ropných derivátu na/do sebe dostane za x let používání. Za kumulativní efekt nejsou výrobci kosmetiky zodpovědní.


Podle webu organics.org si ženy každý den na tělo nanesou až 515 syntetických chemických látek. Průzkum provedený v roce 2002 neziskovou aktivistickou organizací Environmental Working Group (EWG) 4, která se zabývá výzkumem a propagací, zjistil, že ženy používají v průměru 12 výrobků denně a muži v průměru 6 výrobků denně.


Závěrem:


Dnešní analýza modelového kosmetického výrobku odhaluje, že jeho složení skrývá potenciální rizika. Dlouhodobým používáním se tyto látky akumulují v těle a přinášejí rizika pro zdraví. Proto rozhodnutí o používání kosmetických výrobků by mělo zohledňovat nejen cenu a rychlé estetické účinky, ale i potenciální dlouhodobé dopady na zdraví.


Odkazy:

1 https://www.ema.europa.eu/en/documents/other/appendix-european-union-list-fragrance-allergens-requiring-labelling-cosmetic-detergent-products_cs.pdf

2 https://www.ewg.org/skindeep/ingredients/700741-BHT

3 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009R1223&from=CS

4 https://www.ewg.org


21 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page